سنسورهای خانه هوشمند

انواع سنسور های خانه هوشمند

سنسور ها چشم و گوش خانه هوشمند شما هستند و در صورتی که سنسوری در خانه هوشمند شما وجود نداشته باشد، سیستم شما همانند انسانی بدون قدرت بینایی و شنوایی خواهد بود و عملا تعاملات این سیستم بصورت یک طرفه انجام خواهد پذیرفت .

سنسور های مختلفی در خانه های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند که مهم ترین آنها را در این مطلب به شما معرفی خواهیم کرد.

سنسور حرکتی / حضور

سنسور های حرکتی و سنسور های حضور برای تشخیص حضور افراد در اتاق ها یا فضاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد . این سنسور ها در سیستم های روشنایی برای روشن شدن چراغ ها در هنگام ورود و خاموش شدن آنها پس از خروج استفاده می شود . سیستم سرمایش و گرمایش نیز کاربرد مشابهی را از این سیستم ها دریافت می کند به صورتی که در صورت حضور اتاق گرم/سرد می شود و در صورت عدم حضور سیستم روی حالت اقتصادی قرار میگیرد.

در نهایت یکی از مهم ترین کاربرد های این سنسور ها در سیستم امنیتی می باشد که در صورت فعال بودن سیستم امنیتی و تشخیص حضور ، دزدگیر به صدا در می آید.

سنسور درجه حرارت / رطوبت

سنسور های درجه حرارت و رطوبت که معمولا به صورت یک سنسور عرضه می گردند برای کنترل سیستم های سرمایشی گرمایشی و اطفاء حریق استفاده می شوند . سیستم سرمایشی گرمایشی با استفاده از داده های این سنسور ها اقدام به روشن یا خاموش کردن سیستم سرمایشی گرمایشی می نماید. همچنین در صورت وجود حرارت یا برودت بیش از حد، سیستم هوشمند اقدام به ارسال هشدار خواهد کرد. همچنین می توان سیستم اطفاء حریق را به این سنسور ها متصل نمود.

سنسور دود / مونواکسید / دی اکسید

سیستم های اعلام و اطفاء حریق حتی در تجهیزات سنتی نیز از این سنسور ها برای تشخیص اتش سوزی استفاده می کنند. در سیستم هوشمند نیز این سنسور ها برای تشخیص اتش سوزی ، نشتی گاز و… مورد استفاده قرار میگیرد.

سنسور التراسونیک

اگر در منزل خود استخر دارید و استخر شما در سیستم هوشمند ساختمان قابل کنترل است به طور قطع از سنسور الترا سونیک بهره گیری می کنید. این سنسور که در مدل آنالوگ برای اندازه گیری ارتفاع آب مورد استفاده قرار می گیرد در سطح استخر نصب شده و میزان آب موجود در استخر را نمایش می دهد. همچنین با اطلاعات دریافتی از این سنسور سیستم قادر به آب کردن استخر بدون نیاز به زمان بندی و یا سر رفتن آب استخر خواهد بود.

سنسور تشخیص شدت نور

سنسور های شدت نور بیشتر در خانه هایی مورد استفاده قرار می گیرد که دارای پرده های برقی یا لامپ های دیم شونده ( لامپ هایی با قابلیت تغییر شدت نور) هستند. سیستم هوشمند با استفاده از اطلاعات این سنسور نور مورد نیاز شما را ابتدا با باز کردن پرده ها ( در روز ) و سپس با روشن کردن لامپ های دیم شونده تامین خواهد کرد.