آموزش استفاده از تجهیزات KNX در لوکسون

سرور مرکزی لوکسون با دارا بودن یک KNX Gateway دست هوشمندسازان این برند را در انتخاب تجهیزات بسیار باز گذاشته است. زیرا برای استفاده از تجهیزات KNX  نیازی به خرید ماژول Gateway جداگانه نخواهند داشت. در این مقاله به شما آموزش میدهیم که چگونه از این تجهیزات خانه هوشمند Loxone  استفاده نمایید.

برنامه ریزی در ETS

با توجه به اینکه ساختار شبکه KNX یک ساختار کاملا مجزا و دارای استاندارد های برنامه ریزی خاص خود می باشد. برای برنامه ریزی این تجهیزات علاوه بر Loxone Config به نرم افزار ETS نیز نیاز خواهید داشت. با توجه به اینکه این نرم افزار رایگان نبوده و انجمن KNX نرم افزار برنامه نویسی خود را با مبلغ زیادی به فروش می رساند، شما میتوانید از نسخه دمو این نرم افزار نیز استفاده نمایید.

پس از نصب این نرم افزار در مرحله اول باید فایل ETS Catalog  تمامی دستگاه هایی که قصد برنامه ریزی آنها را دارید را به نرم افزار ETS معرفی نمایید. این فایل ها معمولا از وب سایت تولید کننده دستگاه قابل دانلود می باشد. در غیر این صورت باید از تولید کننده درخواست کنید تا فایل مذکور را در اختیار شما قرار دهد.

در صفحه اغازین نرم افزار ETS به قسمت Catalogs مراجعه نموده و با زدن کلید Import فایل هایی که مد نظر دارید را انتخاب نمایید. این فایل ها باید در یکی از پسوند های .knxprod , .vdx , .vd1 , .vd2 , .vd3 , .vd4 , .vd5 وجود داشته باشد.

آموزش هوشمندسازی

ETS Catalog

در مرحله بعدی به زبانه Bus مراجعه کنید تا به گیت وی متصل شده و بتوانید برنامه ریزی را آغاز نمایید.

در این صفحه زیر مجموعه قسمت Discovered Interfaces میتوانید رابط های KNX موجود در شبکه خود را مشاهده نمایید. این رابط ها میتوانند از طریق USB و یا شبکه متصل شده باشند. مینی سرور لوکسون خود قادر به برنامه ریزی تجهیزات KNX می باشد ولی برای بعضی از تجهیزات لازم است تا Gateway در مرحله برنامه ریزی از مدل های موجود در خود آن برند انتخاب گردد. پس از انتخاب گیت وی در این قسمت در منوی سمت راست کلید Test را فشار دهید و پس از نمایش پیغام OK سبز رنگ میتوانید Select را کلیک نموده تا این رابط به عنوان رابط مورد نظر انتخاب گردد. حال قسمت Configured interfaces این رایط را نمایش خواهد داد.

ETS Bus Menu

برای اغاز فرایند برنامه ریزی به زبانه Overview  مراجعه کرده و با انتخاب گزینه + و قرار دادن تجهیزات روی حالت پیش فرض گزینه Create Project را انتخاب نمایید.

ETS New Project

در صفحه باز شده بر روی منوی ابشاری کنار Add Building کلیک کرده و یک Floor و پس از آن یک Room به پروژه خود اضافه نمایید. حال میتوانید گزینه Add Device را انتخاب کرده و از بین کاتالوگ های موجود در نرم افزار ETS دستگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

addroom

برنامه ریزی دستگاه های مختلف در این مرحله با یک دیگر متفاوت می باشد. با انتخاب دستگاه و مراجعه به قسمت Parameters میتوانید تنظیمات موجود برای دستگاه را مشاهده نمایید. در نظر داشته باشید که هر تجهیز برنامه ریزی و تنظیمات مخصوص به خود را داراست، پس برای انجام این مرحله نیاز به دفترچه راهنمای تجهیز مورد استفاده خواهید داشت.

پس از تکمیل فرایند تنظیمات دستگاه به سراغ ادرس دهی به ایتم های مورد استفاده می رویم. لیست ایتم های موجود هر دستگاه به صورت درختی در پایین نام آن در منوی Buildings قابل مشاهده است. برای اغاز فرایند ادرس دهی در منوی بالا روی گزینه Workplace کلیک کرده و در قسمت Open New Panel   منوی Group Addresses  را به نرم افزار اضافه کنید.

open panel ets

پس از این کار با کلیک راست در منوی GA ( Group Addresses) یک Main Group و سپس یک Middle Group ایجاد نمایید. حال میتوانید به تعداد دلخواه GA ایجاد نمایید و هر ایتم را در گروپ ادرس منحصر به فردی قرار دهید.

group address ets

در مرحله اخر می بایست با کلیک راست بر روی همین پنل گزینه Download>Full Download را انتخاب کرده و کلید پروگرام روی دستگاه مورد نظر را بزنید تا فرایند ریختن اطلاعات روی دستگاه تکمیل گردد

full download ets

مرحله بعدی اضافه کردن این دستگاه برنامه ریزی شده در لوکسون کانفیگ می باشد. برای این کار کافیست از منوی Prephery و زیر مجموعه Miniserver قسمت KNX را کلیک نموده و از منوی بالا یک EIB Sensor یا EIB Actuator اضافه نمایید و تنظیمات گروپ ادرس را در آن وارد کنید. همچنین انتخاب نوع داده ها در نرم افزار لوکسون حائز اهمیت می باشد.

lx config